بازخورد شما
لطفا صبر نمایید ...

۱۳۹۱/۰۴/۰۱

چین، هند و ایران پیشرو رشد نرخ انتشار مقالات علمی جهان

تامسون رویترز در گزارش اخیر خود اعلام کرد نرخ ارسال مقالات به نشریات علمی طی شش سال اخیر در بیشینه ی خود قرار دارد و کشورهای آسیایی رشد بسیار چشم گیری در ارسال مقالات علمی داشته اند

واحد دانش و مالکیت معنوی تامسون رویترز (Thomson Reuters) ، مرجع پیشرو دنیا در خصوص اطلاعات فنی و تجاری در گزارش اخیر خود اعلام کرد نرخ ارسال مقالات به نشریات علمی طی شش سال اخیر در بیشینه ی خود قرار دارد و کشورهای آسیایی رشد بسیار چشم گیری در ارسال مقالات علمی داشته اند.

asia_rise_global_submissions.png

 
این گزارش که با عنوان " انتشارات جهانی: تغییرات در روند ارسال مقالات و تاثیر آن بر ناشران بخش علمی" منتشر شده است  تصریح می کند کشورهای در حال توسعه به شدت در حال تغذیه محتوایی پایگاه های تحقیقاتی و علمی متنوع هستند.

کشورهایی نظیر چین و هند با تغییر در درصد سهم جهانی شان در حال سبقت گرفتن از غولهای قدیمی ارسال مقالات علمی مثل ایالات متحده امریکا، ژاپن و اروپا هستند (2005 تا 2010). برای مثال، سهم جهانی ایالات متحده امریکا، علیرغم دارا بودن بیشترین میزان ارسال مقالات در مجموع طی سال 2010 (تعداد 230826)، به میزان 3/3 درصد افت پیدا کرده است. برعکس، سهم جهانی جمهوری خلق چین در کل زمینه ها به میزان 5/5 درصد رشد یافته است. ایران نیز با افزاش 4/1%   از نظر نرخ ارسال مقالات بین سالهای 2005 تا 2010 رتبه سوم بیشترین افزایش جهانی قرار دارد.

در این گزارش بیان شده است که نرخ بالا ارسال مقالات در عین حال هم یک چالش و هم یک فرصت برای ناشران فراهم می سازد تا با حجم فزاینده ی محتوای علمی همگام و هماهنگ شوند. تامسون رویترز دو راهکار برای موفقیت ناشران در مواجهه با این تقاضای افزایش یافته شناسایی کرده است:

در نظر گرفتن تنوع فرهنگی در سیستم  هم تراز داوری (peer review): بهره گرفتن از سیستم هایی که به شناسایی سرقت ادبی (سرقت علمی) بالقوه می پردازد و ارائه پورتال خدمات نویسنده موجب می گردد که کار علمی غنی به خاطر تفاوت های فرهنگی و یا محدودیت های زبانی/نگارشی نادیده گرفته نشود.

استفاده از ابزارها برای تولید برنامه ها (جنبه اقتصادی): استفاده از ابزار نرم افزاری در سیستم های موجود برای شناسایی "حوزه های جذابی" که بیشترین توجه نشریات علمی را به خود معطوف کرده، می تواند از نقطه نظر اطلاع رسانی برای فعالیت های اقتصادی و بازار کسب و کار مفید باشد.

کیت مک گرگور (Keith MacGregor) معاون اجرایی شرکت تامسون رویترز بیان داشت "این گزارش با بهره گیری از داده های بیش از سه میلیون مقاله ارسال شده، انعکاس دهنده چیزی هایی است که ناشران در گردش کاری خود دیده و در آینده خواهند دید. علی رغم این که نرخ کلی ارسال مقالات در حال افزایش است، داده های ما نشان می دهند که نرخ پذیرش مقالات نسبتا در طی زمان ثابت باقی مانده است. ناشر ها باید تعیین کنند که آیا این مطلب واقعا منتج از کیفیت پایین محتوی تحقیقاتی بوده و یا آنها نیازمند پیاده سازی راهکارها و فرآیند هایی نظیر آنچه در این گزارش ذکر شده هستند."

گزارش "انتشارات جهانی: تغییرات در روند ارسال مقالات و تاثیر آن بر ناشران بخش علمی" از داده های بخش ScholarOne Manuscripts  برای بررسی روند ارسال و تصمیم گیری مقالات 4200 ژورنال در حوزه های متنوع که توسط بیش از 365 انتشاراتی و نشرهای دانشگاهی به چاپ می رسند، استفاده کرده است. ScholarOne Manuscripts اولین ابزار (سیستم اینترنتی) ژورنال های علمی و داوری هم تراز برای اتحادیه ها و ناشران بخش علمی می باشد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این سیستم به آدرس http://scholarone.com/products/manuscript/ مراجعه فرمایید.

نسخه تصویری روند افزایش و کاهش ارسال مقالات در سطح جهان را می توانید از فایل پیوست دانلود کنید.

منبع:

 http://thomsonreuters.com/content/press_room/legal/680388


نظرات
RELOAD