بازخورد شما
لطفا صبر نمایید ...

۱۳۹۲/۰۹/۱۶

فناوری نانو در کره جنوبی

رصد فناوری نانو در کشورهای مختلف می‌تواند اطاعات مناسبی برای مدیران و تصمیم‌سازان عرصه فناوری نانو باشد. در این گزارش وضعیت کره جنوبی در فناوری نانو از سال 2000 تا کنون مورد بررسی قرار گرفت. ابتدا روند وارد شدن این کشور به عرصه فناوری نانو ارائه شده و در ادامه برنامه‌ها، بودجه‌ها، مراکز تحقیقاتی و دستاوردهای این کشور ارائه می‌شود. در قسمتی از گزارش آمار مقالات، ارجاعات و پتنت‌های این کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کره جنوبی یا جمهوری کره کشوری است در بخش جنوبی شبه‌جزیره کره در شرق آسیا. کره جنوبی دومین رشد سریع اقتصادی دنیا در ۴ دهه اخیر را داراست و علی‌رغم کمبود منابع طبیعی و مساحت اندک، یکی از اقتصادهای نیرومند دنیا تلقی می‌شود. اقتصاد کره جنوبی، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و سیزدهمین در دنیاست. این کشور هفتمین شریک بزرگ تجاری آمریکاست. دومین میزان ذخایر ارزی را در میان کشورهای توسعه‌یافته و ششمین ذخایر ارزی در جهان را داراست.کره جنوبی اکنون یکی از اعضای سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی ( OECD) است و توسط بانک جهانی جزء اقتصادهای با درآمد بالا و از دیدگاه صندوق بین‌المللی پول (IMF ) به عنوان یکی از اقتصادهای پیشرفته طبقه‌بندی شده ‌است. در همین راستا سئول، پایتخت این کشور یکی از ده شهر برجسته اقتصادی و مالی جهان است. همانند آلمان و ژاپن، صنعتی‌سازی سریع از دهه ۱۹۶۰، کره‌جنوبی را به یکی از بزرگترین کشورهای صادرکننده در جهان تبدیل کرد. با وجود دارا بودن وضعیت توسعه‌یافته، کره حرکت خود را به سوی رشد اقتصادی سریع همراه با بالاترین میزان تولید ناخالص ملی، صادرات و تولیدات صنعتی در جهان ادامه می‌دهد. در اکتبر سال ۲۰۰۸،IMF پیش‌بینی کرد که اقتصاد کره جنوبی در سال ۲۰۱۲ از ایتالیا و در سال ۲۰۱۳ از اسپانیا بیشتر خواهد شد. کره همانند بسیاری دیگر از همسایه‌های آسیایی خود، متحمل بحران اقتصادی سال ۱۹۹۷ آسیا شد. اما این کشور توانست دوباره برخواسته و پس از یک ترمیم سریع به رشد خود به سوی یکی از قدرت‌های عمده‌ اقتصادی ادامه دهد.(1)

فناوری نانو در کره جنوبی از آغاز تا کنون

کشور کره از جمله کشورهایی است که دارای نهاد ویژه برای توسعه فناوری نانو است. این نهاد موسوم به The Korea National Nanotechnology (NT) Initiative، توسط انجمن ملی علوم و فناوری نانو کره (NSTC) در سال 2000 تاسیس شد. برنامه توسعه‌ای این نهاد در جولای سال 2001 توسط انجمن ملی علوم و فناوری نانو کره تصویب شد. این برنامه در نوامبر سال 2002 برای تایید نهایی به مجلس این کشور رفت و به صورت کامل به تصویب مجلس رسید.

بعد از تصویب برنامه پیشگامی فناوری نانو، این برنامه به اجرا درآمد و در دسامبر سال 2006 دستاوردها و نتایج حاصل از اجرای آن توسط انجمن ملی علوم و فناوری نانو کره مورد بررسی قرار گرفت. فاز اول این برنامه در 5 سال اجرا و ارزیابی شد. انجمن ملی علوم و فناوری نانو کره پس از ارزیابی فاز اول برنامه، اصلاحاتی روی آن انجام داد و در نهایت برنامه فاز دوم شکل گرفت و برای اجرای 10 ساله ابلاغ شد. به طور خلاصه می‌توان زمان‌بندی اجرای برنامه پیشگامی فناوری نانو در کره جنوبی را به این شکل عنوان کرد:

فاز اول: 2001 تا 2005

فاز دوم: 2006 تا 2010

فاز سوم: 2011 تا 2016

جدول 1 آمار مربوط به فاز اول و دوم این برنامه را نشان می‌دهد که برای سال‌های 2001 و 2005 که در واقع سال آغازین و پایانی این فاز است ارائه شده است. همچنین آمار سال 2007، دو سال بعد از شروع فاز دوم نیز در این جدول آمده است. سرمایه‌گذاری کره جنوبی در سال 2005 به 277/2 میلیارد وون رسید که نسبت به سال 2001 تقریبا 2/6 برابر شده است. در همین بازه زمانی تعداد پروژه‌ها 3/8 برابر شد و از 1015 به 3900 پروژه رسید. تعداد شرکت‌ها نیز با 1/7 برابر رشد به 214 شرکت رسید. بالاترین نرخ رشد در میان این شاخص‌ها را تعداد دپارتمان‌ها به خود اختصاص داده است که از 3 به 38 رسید و در مدت 4 سال 13 برابر شد. کره جنوبی در سال 2001 تنها 408 مقاله علمی در حوزه فناوری نانو چاپ کرده و در رتبه هشتم جهان قرار داشته است. در سال 2005 این شاخص به 1431 مقاله رسید که با این تعداد به رتبه پنجم جهان دست یافت. لازم به ذکر است که5/9 درصد از این مقالات به صورت کار مشترک با کشورهای دیگر است. دو سال بعد از شروع فاز دوم، میزان سرمایه‌گذاری به رقم 281 میلیارد وون رسید. تعداد شرکت‌ها 3/5 برابر شد و به رقم 274 شرکت رسید. تعداد دپارتمان‌های مرتبط با فناوری نانو نیز به 56 دپارتمان رسید. کره در سال 2007 با انتشار 2236 مقاله نانودر همان جایگاه پنجم جهان قرار گرفت. سهم همکاری کره در تولید علوم نانو در این سال 6/2 درصد بود. تعداد پتنت‌های نانویی در این سال رشد قابل توجهی داشت. به‌طوری‌که از 979 پتنت در سال 2005 به 1769 پتنت در سال 2007 رسید و رتبه کره را از پنجم به چهارم جهان ارتقاء داد.

جدول1 :آمار مربوط به فاز اول و دوم برنامه پیشگامی کره جنوبی (2)

2007 دو سال بعد از شروع فاز دوم2005 انتهای فاز دوم2001 ابتدای فاز اول
281 میلیارد وون277/2 میلیارد وون105/2 میلیارد وونسرمایه‌گذاری
اطلاعاتی در دست نیست39001015تعداد پروژه‌های تحقیقاتی
27421478تعداد شرکت‌ها
56383تعداد دپارتمان‌ها
22362236408تعداد مقالات ISI
1769979-تعداد پتنت‌ها

در سال 2005 مقاله‌ای توسط M.C. Roco در نشریه Journal of nanoparticles Research به چاپ رسید که در آن سرمایه‌گذاری بخش دولتی کره جنوبی در فاز اول اجرای برنامه پیشگامی آن را با آمریکا، ژاپن و اتحادیه اروپا مقایسه کرده است (3). شکل 1 نمودار مربوط به این کشورها را نشان می‌دهد.

filereader.php?p1=main_911af7aa209e00b49

شکل 1: مقایسه سرمایه‌گذاری بخش دولتی در کره جنوبی با آمریکا، ژاپن و اتحادیه اروپا

همانطور که ملاحظه می‌شود کره جنوبی نسبت به آمریکا، اروپا و ژاپن سرمایه‌گذاری کمتری در فناوری نانو داشته است. هدف‌ نهایی در اجرای برنامه پیشگامی این است که کره‌جنوبی بتواند تا سال 2015 در میان سه کشور برتر جهان قرار گیرد. برای اجرای این برنامه مراکز تحقیقاتی زیر در حوزه نانو فعال شدند:

KPEC(Korea Printed Electronics Center) , u-ITC(Ubiquitous IT Cluster) , NCNE (National Center of Nanoprocess & Equeipments) , NNFC(National Nano Fab Center) , KANC (Korea Advanced Nano fab Center) , NCNT (National Center for Nanomaterials Technology) , NNIC(National Nanotechnology Integration Center) , GNIC(Gwangju Nanotechnology Integration Center)

شکل2 پراکندگی جغرافیایی برخی از این مراکز را در کره جنوبی نشان می‌دهد.

filereader.php?p1=main_420a5557bdb7091b7

شکل 2: پراکندگی جغرافیایی برخی از مراکز تحقیقاتی در کره جنوبی

بودجه‌ها و برنامه‌ها

سه سازمان اصلی در توسعه علوم و فناوری نانو در کره نقش دارند که در جدول 2 آمده‌اند:

جدول2 : سه سازمان اصلی کره برای توسعه فناوری نانو

پایگاه اینترنتی مرکزمخففمرکز تحقیقاتی
http://www.nanonet.infoKISTINanotechnology Information Center,
http://www.kontrs.or.krKoNTRSKorea Nanotechnology Research Society
http://www.nanokorea.netNTRANanotechnology Researchers Association

این مراکز هر یک، برنامه‌های مختلفی برای توسعه فناوری نانو دارند. اما در مجموع برای بخش تولید و توسعه نانومواد سالانه نیم تا یک میلیون دلار در نظر گرفته شده است که باید به مدت 5 تا 7 سال پروژه‌های مربوط به تولید نانومواد در این مراکز تحقیقاتی انجام شود. همچنین مقرر شده است به مدت 6 سال روی فناوری‌های سود‌آور پروژه‌هایی با مبلغ سالانه یک میلیون دلار تعریف شود. برای رفع موانع فعلی فناوری، در مدت 9 سال با اختصاص بودجه ویژه 20 میلیون دلار در سال پروژه‌های تحقیقاتی تعریف شد. از آنجا که تجاری‌سازی از اصلی‌ترین مراحل توسعه یک فناوری است، کره بودجه‌ای برای تجاری‌سازی پروژه‌های مرتبط با فناوری نانو اختصاص داده است. در برنامه پیشگامی چند میلیون دلار در سال برای این امر اختصاص داده شده که دوره زمانی آن بین 2 تا 9 سال است.

انرژی نیز یکی از اولویت‌های ملی کره جنوبی است و بودجه‌ای معادل 15 میلیون دلار در سال برای آن در نظر گرفته شده است. برای این بخش، از وزارت علوم و فناوری نیز کمک گرفته می‌شود و در نهایت برای تجاری‌سازی پروژه‌های مربوط به انرژی 45/5 میلیون دلار در سال اختصاص داده شده است.

بودجه کاربرد فناوری نانو در محیط زیست و اکوسیستم به 12 میلیون دلار در سال می‌رسد. از این رقم 2/7 میلیون دلار در سال به نوآوری‌های مربوط به اکوسیستم‌ها، 8/2 میلیون دلار به محیط زیست و 1/2 میلیون دلار نیز به ارزیابی ایمنی نانومواد اختصاص داده شده است.

در سال 2011، کره جنوبی برنامه ویژه‌ای برای مدیریت نانومواد طرح کرد. این برنامه موسوم به Nano Safety Management Master Plan از سال 2012 آغاز شده و تا سال 2016 ادامه خواهد داشت. هدف این برنامه تجاری‌سازی محصولات فناوری نانو است؛ به‌طوری که سیستم‌های مدیریت چرخه بازیافت و ایمنی نانومواد در آنها لحاظ شوند. در واقع محصولات باید به‌نحوی تجاری‌سازی شوند که هیچ‌گونه مشکلی برای محیط زیست و سلامت انسان نداشته و کاملا با محصولات فعلی رقابت پذیر باشند.

در مجموع، برنامه پیشگامی فناوری نانو کره جنوبی باید بتواند در طول سه فاز، این فناوری را به‌نحوی توسعه دهد که موجب رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی شود. در حال حاضر ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که نتایج فاز اول و دوم مطلوب بوده و موجب رقابت‌پذیر شدن محصولات در بخش‌های مختلف شده است. اما هنوز به لحاظ رشد اقتصادی و تامین نیازهای جامعه با اهداف اولیه فاصله دارد. تجاری‌سازی محصولات نیز هنوز با جایگاه رفیعی که از پیش تعیین شده بود فاصله دارد.

filereader.php?p1=main_0471f9ec2cd2c2d75

شکل 3: بودجه تحقیقاتی اختصاص یافته به فناوری نانو در کره جنوبی بین سال‌های 2001 تا 2013

شکل3 بودجه تحقیقاتی اختصاص یافته به فناوری نانو در کره جنوبی بین سال‌های 2001 تا 2013 را نشان می‌دهد(4). این کشور2917 میلیارد وون معادل 2/6 میلیارد دلار آمریکا در این سال‌ها برای تحقیقات فناوری نانو سرمایه‌گذاری کرده است. این بودجه‌ها در حوزه‌های مختلف مرتبط به فناوری نانو سرمایه‌گذاری شده که جزئیات آن ‌در دسترس نیست.

دولت کره جنوبی علاوه‌بر موارد فوق، برنامه‌های ویژه‌ای نیز برای فناوری نانو داشته است. برای مثال پروژه‌های ملی مختلفی در حوزه فناوری نانو تعریف شده که برای انجام آنها مراکز تحقیقاتی ویژه‌ای راه‌اندازی شده است. جدول 3 سه مرکز تحقیقاتی برای انجام پروژه‌های ملی را معرفی می‌کند که در این مراکز برنامه‌های تحقیقاتی موسوم به 21C Frontier R&D Program انجام می‌شود.

جدول3: سه مرکز تحقیقاتی ویژه برای انجام پروژه‌های ملی فناوری نانو
پایگاه اینترنتی مرکزمرکز تحقیقاتی
http://www.nanotech.re.krCenter for Tera-level Nanodevices
http://cnmt.kist.re.krCenter for Nanostructured Materials,
http://www.nanomecca.re.krCenter for Nanoscale Mechatronics,

تولید علم و فناوری

شکل4 تعداد مقالات فناوری نانو کره‌جنوبی را بین سال‌های 2000 تا 2012 نشان می‌دهد. همانطور که ملاحظه می‌شود تعداد مقالات این کشور روند رشد منظمی را طی 12 سال گذشته داشته‌اند. کره در سال 2000 با 513 مقاله رتبه نهم جهان را در شاخص تعداد مقالات فناوری نانو به خود اختصاص داده بود. این کشور از سال 2001 تا 2003 موفق شد به رتبه هشتم و در سال 2004 به رتبه ششم جهان برسد. کره این جایگاه را تا سال 2008 حفظ کرد تا اینکه در این سال با 4213 مقاله نانو به رتبه پنجم و در سال 2012 با 6880 مقاله به رتبه چهارم جهان صعود کرد.

filereader.php?p1=main_f0bd9be9264d7d5a6

شکل4: تعداد مقالات نانوی کره‌جنوبی بین سال‌های 2000 تا 2012

شاخص علمی بررسی کیفیت مقالات، تعداد ارجاعات است. شکل 5 رتبه کره جنوبی را در شاخص تعداد ارجاعات به هر مقاله نانو را در سالهای 2001 تا 2012 نشان می‌دهد.

filereader.php?p1=main_387795c86765346ec

شکل5: رتبه کره جنوبی در شاخص تعداد ارجاعات به هر مقاله نانو

filereader.php?p1=main_b6856715106fa095e

شکل6: شاخص h-Index مقالات نانو در کره جنوبی

filereader.php?p1=main_f36c8d83f4b6843cf

شکل 7: رتبه جهانی کره جنوبی در شاخص h-Index

h-Index شاخصی است که بهره‌وری و تاثیرگذاری علمی دانشمندان را به صورت کمی نمایش می‌دهد. این شاخص با در نظر گرفتن تعداد مقالات پر استناد افراد و تعداد دفعات استناد شدن آن مقالات توسط دیگران محاسبه می‌شود. از این شاخص می‌توان برای تاثیرگذاری علمی گروهی از دانشمندان نیز بهره برد. شکل6 مقدار h-Index کره جنوبی را در مقالات فناوری نانو نشان می‌دهد. برای درک بهتر وضعیت کره جنوبی در این شاخص در مقایسه با دیگر کشورها رتبه این کشور در شکل7 نمایش داده شده است. همانطور که ملاحظه می‌شود طی 10 سال گذشته هم قدرت تولید علمی و هم تأثیر علمی محققان کر‌ه‌ای در حوزه فناوری نانو بهبود یافته است.

تعداد پتنت‌ها یکی دیگر از شاخص‌های ارزیابی فناوری محسوب می‌شود. شکل 8 روند صعودی تعداد پتنت‌های نانوی کره جنوبی در اداره ثبت اختراعات آمریکا (USPTO) را بعد از سال 2009 نشان می‌دهد که نشان از رشد فناوری نانو در این کشور است. برپایه همین اطلاعات سهم پتنت‌های فناوری نانو کره جنوبی از کل پتنت‌های این کشور در USPTO از سال 2009 تا 2013 افزایش قابل توجهی داشته است؛ به‌طوری که این شاخص از رقم 3/72 درصد در سال 2009 به 5/62 درصد در سال 2013 رسیده است.

filereader.php?p1=main_0e268c714f74b55bf

شکل 8: تعداد پتنت‌های نانوی کره جنوبی در اداره ثبت پتنت آمریکا (USPTO)

محصولات و شرکت‌های فعال در بخش فناوری نانو

گزارش سالانه پیشگامی فناوری نانو کره جنوبی نشان می‌دهد که در سال 2001 تنها 78 شرکت در کره جنوبی در بخش فناوری نانو فعالیت داشتند که از میان آنها 33 شرکت، از جمله شرکت‌های خطرپذیر بوده‌اند. در سال 2007 تعداد این شرکت‌ها به 274 شرکت رسید که در میان آنها 145 شرکت خطرپذیر وجود داشتند.جدول 4 تعداد شرکت‌ها را در سالهای مختلف نشان می‌دهد

جدول4: تعداد شرکت‌های فناوری نانو کره جنوبی از سال 2001 تا 2007
20072006200520042001سال
3732321845بزرگ
92795628...متوسط و کوچک
1451251287833خطرپذیر
27423824112478جمع

شکل 9 نیز سهم حوزه‌های مختلف از شرکت‌های فعال در بخش فناوری نانو را در سال 2007 نشان می‌دهد.

filereader.php?p1=main_12b97344e5fb6bba9

شکل 9: سهم حوزه‌های مختلف از شرکت‌های فناوری نانو کره جنوبی در سال 2007

در میان شرکت‌های فعال در سال 2007 بیشترین سهم را مواد و متالوژی دارند. اطلات زیادی درباره تعداد شرکت‌ها بعد از سال 2007 وجود ندارد. پایگاه Nanowerk، بانک اطلاعاتی درباره شرکت‌های فناوری نانو در کشورهای مختلف را تهیه کرده که در بخش مربوط به کره جنوبی تنها نام 25 شرکت آمده است.

تعداد محصولات تجاری‌سازی شده در بخش فناوری نانو کره جنوبی مشخص نیست. اما براساس گزارش پیشگامی فناوری نانو این کشور از سال 2004 تا 2006 بالغ بر 274 محصول تجاری‌سازی دارد که از این رقم 119 محصول در سال 2004، 81 محصول در سال 2005 و 74 محصول در سال 2006 بوده است.

از میان محصولات تجاری‌سازی شده در سال 2006، 24 محصول در بخش نانوادوات، 15 محصول در بخش نانومواد، 11 محصول در بخش ابزارهای اندازه‌گیری، 10 محصول در بخش انرژی، 9 محصول در بخش پزشکی و سلامت و 8 محصول در بخش زیستی بوده است.

منابع:

1-http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B1%D9%87_%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C

2-www.andrew.cmu.edu/org/nanotechnology-forum/.../Hanjo_Lim.pdf

3-M.C. Roco, Journal of Nanoparticle Research, 2005, MOST Action Plan for NT, 2002-2005

4- www.oecd.org/sti/nano/42370240.pdf‎

5- http://www.nanowerk.com/nanotechnology/Nanotechnology_Companies_Research_and_Degree_Programs_in_South_Korea.php

نظرات
RELOAD