بازخورد شما
لطفا صبر نمایید ...

۱۳۹۶/۱۰/۰۸

نانومحصولات زئولیتی، فرصتی برای احیاء خاک

احیاء خاک قدمتی دیرین در تمدن بشر دارد که با توسعه فناوری، روش‌ها و محصولات جدیدی برای این کار ارائه شده است. زئولیت به دلیل داشتن ساختار نانوحفره‌ای می‌تواند نقش مهمی در این میان ایفا کند. در حال حاضر محصولات متعددی از زئولیت ساخته شده که قابلیت احیاء خاک‌های کشاورزی و زمین‌های ورزشی را دارد.
شرکت بیرریور زئولیت یکی از شرکت‌های تولیدکننده زئولیت در کانادا است که محصولات متنوعی برای استفاده در حوزه‌های مختلف نظیر احیاء خاک، رفع آلودگی هوا و تصفیه آب تولید می‌کند.
BRZTM یکی از محصولات این شرکت است که به منظور اصلاح خاک زمین‌های ورزشی، پارک‌ها و باغچه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مزیت‌های این محصول آن است که می‌تواند نیاز زمین به آب را تا 35 درصد کاهش می‌دهد، در واقع زمینی که برای کار کشاورزی نیازمند آبیاری است با استفاده از این محصول با مقدار کمتری آب سیراب می‌شود. دلیل این امر آن است که این زئولیت‌ها می‌تواند رطوبت خاک را به مدت طولانی در خود نگه داشته و همچنین مقداری نیتروژن نیز در خود حفظ کند. همیشه بخشی از نیتروژن موجود در کودهای گیاهی به سرعت از خاک شسته شده و جذب گیاه نمی‌شوند که این محصول کمک می‌کند تا این هدر رفت نیتروژن به حداقل برسد و در نهایت نیاز به مصرف کود کاهش یابد. این محصول به گونه‌ای است که نیتروژن را از آب باران دوباره بدست آورده و شارژ می‌شود.
یکی از تفاوت‌های عمده BRZ با زئولیت‌های معمولی در ظرفیت تبادل کاتیون (CEC) بالای آن است که موجب شده تا این محصول بتواند مواد مغذی بیشتری نظیر نیتروژن، گوگرد، روی، آهن، بور، مس، کلر و منیزیم را در خود نگه دارد.
این شرکت 4 محصول مختلف در این حوزه به بازار عرضه کرده است. بیرریور زئولیت رقبای زیادی در این حوزه دارد. گرین‌میکر یکی از این شرکت‌ها بوده که به تولید زئولیت در هلند می‌پردازد. این زئولیت‌های دارای نانوحفره کاربردهای مختلفی دارند که از آن جمله می‌توان به تولید خمیردندان، دارو و پودرهای شوینده اشاره کرد. از محصولات این شرکت در زمین‌های کشاورزی، زمین تنیس و فوتبال نیز استفاده می‌شود.
در حال حاضر 14 نانومحصول مربوط به احیاء زمین‌ها در بانک اطلاعات محصولات فناوری‌نانو (NPD) به ثبت رسیده است که در تمامی آنها از زئولیت استفاده شده است که این موضوع نشان دهنده اهمیت زئولیت‌ها در بخش احیاء خاک است. در حال حاضر آمریکا با 7 محصول، کانادا با 4 محصول، استرالیا با 2 محصول و هلند با یک محصول به ترتیب بیشترین محصولات زئولیتی را در این بانک به ثبت رسانده‌اند. بررسی این محصولات نشان می‌دهد که زدایش مواد سمی رایج‌ترین ویژگی در میان این محصولات بوده و کاهش مصرف آب در رتبه دوم ویژگی رایج این نانومحصولات قرار دارد. شرکت بیرریور زئولیت و زئولیت کورپوریشن بیشترین محصولات را در این بانک دارند.
بازیگران اصلی این حوزه در جهان شرکت‌هایی نظیر Tosoh Corporation, Arkema Group, BASF SE, Interra Global Corporation, UOP LLC, Zeochem AG, Grace Catalysts Technologies, Tricat Group, Zeox Corporation, Clariant, and KNT Group هستند.
اروپا بیشترین بازار زئولیت‌ها را طی چند سال گذشته داشته که دلیل این امر حمایت‌های مالی کشورهای این قاره برای تولید مواد شیمیایی مبتنی بر زئولیت و فراوانی این ماده در کشورهایی نظیر روسیه و ترکیه است. البته قوانین سخت‌گیرانه برای تصفیه آب و پساب‌های صنعتی موجب شده تا زئولیت‌ها بازار قابل توجهی در این قاره داشته باشند.
بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که بیشترین سهم در استفاده از زئولیت‌ها در ترکیه مربوط به تولید مواد شوینده و جاذب است.
نظرات
RELOAD