بازخورد شما
لطفا صبر نمایید ...

۱۳۹۶/۱۱/۲۴

کاهش مصرف انرژی در تصفیه آب با فناوری نانوفیلتراسیون

شرکت یوروواتر (EuroWater) از فناوری تصفیه آب مبتنی بر نانوفیلتراسیون بهره‌مند است که می‌تواند با مصرف انرژی کم، آب را تصفیه کند. این شرکت محصولات مرتبط با این فناوری را برای بخش خانگی و صنعتی به مشتریان خود ارائه می‌دهد.
شرکت دانمارکی یوروواتر صاحب فناوری تصفیه آب مبتنی بر نانوفیلتراسیون است. این شرکت امکان ارائه این واحد تصفیه آب را به مصرف‌کنندگان داشته و در عین حال می‌تواند بخش‌هایی از این فرآیند را نیز بر حسب نیاز مشتریان برای آنها فراهم کند. این واحد نانوفیلتراسیون امکان تولید آب برای استفاده در بخش خوراکی یا مصارف صنعتی را دارا است. در این فناوری، میزان یون‌های سولفات، کلراید و فلوراید وجود داشته و بدون نیاز به افزودن مواد شیمیایی می‌توان آب با سختی پایین تولید کرد.
نانوفیلتراسیون با اسمز معکوس تفاوت دارد. در اسمز معکوس معمولا نمک‌های موجود در آب از آن زدوده می‌شوند در حالی که با استفاده از نانوفیلتراسیون می‌توان اجزاء ناخواسته موجود در آب را به صورت کامل یا جزئی حذف کرد. برخلاف اسمز معکوس، در نانوفیلتراسیون فشار کمی مورد نیاز است بنابراین مصرف انرژی در نانوفیلتراسیون بسیار کمتر از اسمز معکوس است. یوروواتر طیف وسیعی از محصولات این فرآیند را برحسب نیاز مشتری فراهم کرده است که بسته به نوع نیاز و خلوص آب تولید شده می‌تواند در اختیار مشتری قرار گیرد. در این فناوری از غشاءهای نانوفیلتراسیونی استفاده شده که می‌تواند عبور یون‌های دوظرفیتی و مولکول‌های بزرگتر را محدود کند.
این شرکت که در سال 1936 تاسیس شده با هدف ارائه خدمات در بخش‌ها و صنایع مختلف اقدام به توسعه محصولات خود کرده است. در واقع سیاست یوروواتر وارد شدن به تمامی صنایع برای تامین آب شرب مصرفی و همچنین آب مورد نیاز برای انجام فرآیندهای صنعتی است. این شرکت 365 کارمند داشته که نیمی از آنها دانمارک و در دفتر مرکزی یا کارخانه اصلی این شرکت در دانمارک فعالیت دارند. 
با توجه به چالش آب در جهان، یوروواتر تلاش داشته تا در سطح بین المللی محصولات خود را ارائه کند از این رو در 14 کشور جهان شعبه‌هایی را ایجاد کرده و در حال حاضر 23 دفتر در سراسر جهان دارد. تمرکز اصلی یوروواتر در منطقه اروپا بوده هر چند در آسیا نیز فعالیت دارد.
از رقبای یوروواتر در منطقه اروپا می‌توان به شرکت لنتک اشاره کرد. این شرکت در شهر دلفت در هلند واقع است. لنتک در بخش تصفیه آب فعالیت دارد که به تولید نانوغشاءهای ویژه تصفیه آب می‌پردازد. این شرکت خط تصفیه آب مبتنی بر نانوفیلتراسیون دارد که قادر به تصفیه آب از آب‌های زیرزمینی و پساب‌ها است. از دیگر کاربردهای این فناوری می‌توان تصفیه پساب خشک‌شویی‌ها، نرم‌کردن آب و زدایش نیترات از آب اشاره کرد.
از دیگر شرکت‌های فعال در این حوزه می‌توان به آریاواتر اشاره کرد که یکی از بزرگترین گروه‌های فعال در هند در بخش تصفیه آب است. این شرکت فناوری خود را به 55 کشور جهان صادر می‌کند. آریاواتر نیز صاحب فناوری نانوفیلتراسیون است. در غشاءهای نانوفیلتراسیون این شرکت از الیاف تو خالی استفاده شده است که برای استفاده در فضاهایی که فشار کاری بالا وجود دارد، مناسب است.
براساس اطلاعات بانک محصولات فناوری نانو (NPD)، تعداد 164 محصول مرتبط با غشاء‌های تصفیه آب در این بانک به ثبت رسیده است. در مجموع بیشترین حجم محصولات در بخش آب و پساب در این بانک مربوط به کشور آمریکا (173 محصول) و با فاصله بسیاری، چین با 26 محصول در رتبه دوم قرار دارد. بررسی موضوعی محصولات این بانک نشان می‌دهد که یکی از مهمترین ویژگی مشترک میان بیشتر این محصولات، کاهش مصرف انرژی در فرآیند تصفیه است.
نظرات
RELOAD