بازخورد شما
لطفا صبر نمایید ...

۱۳۹۶/۱۲/۲۲

تجاری‌سازی و ورود نانومحصولات ضدجعل به بازار

فناوری‌های ضدجعل بازار بسیار جذابی برای شرکت‌ها ایجاد کرده است، از این رو برخی شرکت‌ها به دنبال استفاده از فناوری‌نانو در حفظ مالکیت فکری محصولات بوده و راهکارهای تجاری برای این منظور ارائه کرده‌اند. نقاط کوانتومی، نانوذرات و نانولوله‌ها از جمله نانوساختارهای مورد استفاده در فناوری‌های ضدجعل موجود در بازار هستند. استفاده از نانومواد موجب منحصر به فرد شدن برچسب های ضدجعل شده و فرآیند جعل کردن آن را به شدت دشوار می‌کند، از این رو بسیاری از شرکت‌ها به دنبال استفاده از این فناوری هستند.

جعل و تقلب در محصولات یکی از مشکلات بزرگ اقتصادی و امنیتی در جهان محسوب می‌شود. داروها، غذا و نوشیدنی‌های تقلبی سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد. پاسپورت‌ها و کارت‌های اعتباری جعلی مشکلات جدی برای دولت‌ها ایجاد می‌کنند. در حال حاضر تراشه‌های RFID، برچسب‌ها، هولوگرام‌ها و جوهرهای ویژه از جمله ابزارهای مبارزه با جعل محسوب می‌شوند. جاعلین می‌توانند این فناوری‌ها را حداکثر در مدت 18 ماه کپی کنند. بنابراین استفاده از یک فناوری جدید در مقیاس نانو و با پیچیدگی‌های بسیار، ضروری به نظر می‌رسد.

در این راستا، شرکت نانوبریک در کره جنوبی با استفاده از نانوذرات برچسب کوچکی به نام M-Tag ساخته که توجه بسیاری از شرکت‌های جهانی را به خود جلب کرده است. این فناوری جدید محصول 8 سال تحقیق و توسعه وسیع این شرکت در حوزه نانوفناوری است. نانوذرات استفاده شده در این برچسب‌ها زمان قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی تغییر رنگ و الگو می‌دهند. این شرکت فروش برچسب‌های ضد جعل خود را به برخی شرکت‌های داخلی و خارجی از جمله شرکت سائک (تولید کننده ژاپنی قطعات الکترونیکی)، جایجون و اووزو (تولیدکنندگان کره‌ای بسته‌های ماسک) آغاز کرده است.  اخیرا نیز این شرکت، محصول خود را به یک شرکت چینی فعال در بخش نوشیدنی، فروخته است.

نقاط کوانتومی یکی از مهمترین نانوساختارها در تولید برچسب‌های ضدجعل است به همین دلیل شرکت‌های تولیدکننده نقاط کوانتومی در این حوزه فعالیت جدی دارند. در این راستا شرکت داتزنانو موفق به دریافت بودجه 1.5 میلیون دلاری برای تجاری‌سازی نقاط کوانتومی گرافنی شده‌است. این شرکت به دنبال استفاده از این نقاط در بخش برچسب‌های ضدجعل است. چندی پیش این شرکت پتنتی برای ایجاد برچسب در سوخت‌ها به ثبت رساند. با استفاده از این فناوری پتنت شده، می‌توان نقاط کوانتومی را طوری به سوخت افزود که به سادگی زدوده نشود. این پروژه ماحصل همکاری مشترک میان دو شرکت بین‌المللی ضدجعل و محافظت از نام تجاری است. البته شرکت داتزنانو برای این کاربرد جدید، پتنتی آماده کرده که در آن استفاده از نقاط کوانتومی برای برچسب‌زنی سوخت‌ها تشریح شده‌است. پیش از این شرکت کوانتوم متریالز نیز با همکاری مؤسسه ویرجینیا تک، سیستم ضد جعل جدیدی تولید کرده بود که در آن، از نقاط کوانتومی به عنوان افزودنی در فرآیند چاپ سه بعدی استفاده شده است. روس‌ها نیز پتنتی در USPTO به ثبت رساندند که در آن روشی برای استفاده از نقاط کوانتومی در ایجاد امنیت در کارت‌های اعتباری تشریح شده است.

نانولوله‌های کربنی نیز می‌تواند در محصولات ضدجعل استفاده شود. شرکت لاک‌هد مارتین از شرکت‌های فعال در حوزه هوافضا در آمریکا، اخیراً پتنتی در دفتر USPTO به ثبت رسانده که در آن از نانولوله‌های کربنی به‌عنوان شناساگر ضدجعل استفاده شده‌است. این برچسب به دلیل توانایی بالایی که در هدایت جریان الکتریکی دارد، می‌تواند الگوهای رسانای ویژه‌ای را ایجاد کنند. این الگوها در حالت عادی با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند و ظاهر محصول را تغییر نمی‌دهد.

چند شرکت نیز روی ساخت برچسب ضدجعل با استفاده از DNA فعالیت دارند. شرکت اپلاید دی‌ان‌ای نانوبرچسب مبتنی بر DNA ساخته که قرار است در تولید ادوات الکترونیکی وزات دفاع آمریکا از آنها استفاده شود. شرکت اپلاید دی‌ان‌ای با 26 شرکت مختلف برای فروش این فناوری، قرارداد امضاء کرده است. تاکنون 500 هزار قطعه الکترونیکی منقش به این برچسب شده‌اند. شرکت گوبلین گملب با همکاری یکی از بزرگترین تولیدکنندگان زمرد در جهان، آزمونی برای تعیین اصالت زمردها ارائه کرده است که در آن از نانوذرات مبتنی بر DNA استفاده می‌شود. نانوتک سکیوریتی نیز دو پتنت در دفاتر ثبت اختراع آمریکا و اروپا به ثبت رسانده که با استفاده از لایه‌های نازک، امکان محافظت از تابلوهای گرانقیمت وجود دارد.

براساس گزارش ارائه شده توسط شرکت الای مارکت ریسرچ، بازار محصولات ضد جعل در سال 2013 بالغ بر 57.4 میلیارد دلار ارزش داشته که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال 2020 به 142.7 میلیارد دلار برسد

نظرات
RELOAD