بازخورد شما
لطفا صبر نمایید ...

۱۳۹۷/۰۱/۰۵

هفت تاثیر شگرف فناوری‌نانو روی محصولات

در حال حاضر بازار شاهد محصولات متنوعی است که در آنها از فناوری‌نانو استفاده شده است. این فناوری به شکل‌های مختلف موجب ارتقاء محصولات شده که در ذیل هفت راهبرد مختلف که در ساخت نانومحصولات استفاده می شود، ارائه شده است.

با گذشت بیش از دو دهه از توسعه فناوری‌نانو، برخی از جنبه‌های این فناوری از فاز تحقیقات به مرحله تجاری‌سازی وارد شده است. با بررسی محصولات موجود در بازار می‌توان مصداق‌های زیادی از کاربرد فناوری‌نانو را در زندگی روزمره پیدا کرد. این فناوری موجب شده تا محصولات رایج ارتقاء پیدا کرده و همچنین محصولات جدیدی نیز وارد بازار شود. در اینجا به بررسی هفت تاثیر شگرف فناوری‌نانو روی محصولات موجود در بازار پرداخته می‌شود:

 

1- سبک‌تر‌سازی و افزایش مقاومت:

تقویت ساختار موادی نظیر پلاستیک، فولاد، بتن و حتی منسوجات با استفاده از فناوری‌نانو موجب افزایش استحکام و در عین حال کاهش وزن محصولات شده است. نانوذرات و نانولوله‌ها و نانوالیاف را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین گزینه برای تقویت ساختار کامپوزیت‌ها دانست. در حال حاضر شرکت‌های خودروسازی، هواپیماسازی، صنایع ساختمان و رنگ به دنبال استفاده از این مزیت فناوری‌نانو هستند.

 

2- کوچک‌سازی و کاهش مصرف انرژی:

روند جهانی ساخت ادوات الکترونیکی به گونه‌ای است که تولیدکنندگان به دنبال کاهش ابعاد ادوات بوده و در عین حال افزایش سرعت و بهبود عملکرد نیز باید به صورت موازی انجام شود.  از این رو شرکت‌ها روی استفاده از نانوساختارهایی نظیر نانولوله‌کربنی ونانوسیم به عنوان رابط میان بخش‌های مختلف قطعات الکترونیک کار می‌کنند. همچنین فناوری‌نانو موجب کاهش ابعاد تراشه شده و شرکت‌ها در حال تلاش برای حل مشکل محدودیت تعداد ترانزیستور روی یک تراشه با استفاده از فناوری‌نانو هستند. همچنین با کاهش ابعاد می‌توان میزان انرژی مصرفی را نیز کاهش داد و  نانوکامپوزیت‌ها و نانوآلیاژهایی نیز برای دفع گرمای تولید شده در این فضای محدود در حال ساخت است.

 

3- بهبود کارایی:

در بسیاری از محصولات نظیر نمایشگرها، فناوری‌نانو جایگزین فناوری‌های رایج شده و در نهایت عملکرد محصولات ارتقاء یافته است. تلویزیون‌های حاوی نقاط کوانتومی در حال حاضر به بازار عرضه‌ شده‌اند که از نظر تعداد و دقت رنگ جهش قابل توجهی نسبت به فناوری‌های پیشین دارند. افزودن نانومواد به سطوحی نظیر شیشه یا پارچه موجب بروز رفتارهایی نظیر خودتمیز شوندگی می‌شود که این کار منجر به بهبود کارایی محصولات فعلی می‌شود. نانوکودها در بخش کشاورزی توانسته‌اند میزان محصولات بدست آمده از یک فضای مشخص را افزایش دهند.

4- هوشمندسازی:

یکی از مهمترین دستاوردهای فناوری‌نانو در محصولات صنعتی، هوشمند سازی است. نانوساختارها می‌توانند موجب بروز رفتار خاصی در محصول شوند. نانوپلیمرهای حساس به pH، مواد فتومکانیکی (که در اثر تابش نور تغییر شکل می‌دهند)، الاستومرهای دی‌الکتریک (که در اثر عامل خارجی نظیر میدان الکتریکی تغییر شکل می‌دهند) و موادخودترمیم شوند را می‌توان از این دسته نام‌برد.

 

5- انقلاب پزشکی:

بسیاری از چالش‌های دنیای پزشکی با کمک فناوری‌نانو در حال حل شدن است. نانوحامل‌های دارویی، ترکیبات کنتراست دهنده تصویربرداری، نانوربات‌ها و نانوحسگرها از جمله مصادیق این موضوع هستند. فناوری‌نانو موجب ارتقاء تجهیزات تشخیص طبی شده که شناسایی زودهنگام بیماری یکی از دستاوردها این روند است.

 

6- کاهش هزینه:

انرژی‌های تجدیدپذیر معمولا با قیمت بالا و کارایی پایین بدست می‌آیند. طی سال‌های اخیر استفاده از فناوری‌نانو موجب کاهش هزینه تولید انرژی‌های تجدید‌پذیر شده‌است. این کار با کاهش هزینه تولید پیل‌های خورشیدی، باتری‌های با ظرفیت ذخیره‌سازی بالا، ابرخازن‌های با پایداری بالا و ارائه روش‌های ارزان‌تر تولید هیدروژن از آب به دست آمده است.

 

7- بهبود ادوات مشخصه‌یابی و حسگری:

با استفاده از نانومواد در حسگرها، دقت و حساسیت این ادوات به شکل قابل توجهی بهبود یافته به‌طوری که می‌توان مقادیر بسیار کم از ماده مورد نظر را به سرعت شناسایی کرد. همچنین برخی از روش‌های مشخصه‌یابی با استفاده از نانوساختارها‌، از نقطه‌نظر حساسیت و عملکرد ارتقاء پیدا کرده‌اند.

نظرات
RELOAD