بازخورد شما
لطفا صبر نمایید ...

۱۳۹۷/۰۱/۲۶

صنعت الکترونیک صاحب بیشترین محصولات در بانک محصولات فناوری نانو (NPD)

صنعت الکترونیک بیشتری سهم را در میان محصولات فناوری نانو ثبت شده در بانک NPD دارد. کنکاش در محصولات صنعت الکترونیک نشان می‌دهد که حسگری و لیزر سهم غالب را در محصولات صنعت الکترونیک دارند.

بررسی نانومحصولات ثبت شده در بانک اطلاعات محصولات فناوری‌نانو (NPD) نشان می‌دهد تا پایان ماه مارس 2018، حوزه الکترونیک با 2027 محصول بیشترین سهم را در میان کل محصولات این بانک به خود اختصاص داده است. در صنعت الکترونیک، بیشترین محصولات مربوط به بخش حسگری (907 محصول) بوده و بعد از آن لیزر (273 محصول) در رتبه دوم قرار دارد. مدارهای مجتمع (271 محصول)، پردازشگر (228 محصول) و حافظه ( 137 محصول) در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

حسگری یکی از موضوعات بسیار داغ در دنیای محصولات است به طوری که بازار آن در سال 2022 بالغ بر 241 بیلیون دلار تخمین زده می‌شود که این رقم رشد سالا 11.3 درصدی را نشان می‌دهد. در این حوزه، منطقه آسیا/اقیانوسیه در مجموع 45 درصد از سهم بازار را در سال 2015 به خود اختصاص داده است که دلیل این امر وجود زیرساخت‌های قدرتمند در صنعت الکترونیک در این منطقه است. افزایش تقاضا برای محصولات الکترونیکی نظیر تلفن‌های همراه و لپتاپ نیز از دیگر دلایل رشد بازار حسگری در این منطقه است. حسگرهای پردازشگر تصویر از بخش‌های در حال رشد شدید در بازار حسگری هستند. همچنین از میان فناوری‌های موجود، فناوری MEMS بیش از 45 درصد از سهم بازار حسگری را در سال 2015 به خود اختصاص داده بود. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که NEMS بالاترین نرخ رشد را در میان فناوری‌های مربوط به حسگری داشته باشد. بیش از 60 درصد از محصولات مربوط به حسگری که در سال 2015 تولید شده‌اند به صنعت الکترونیک مربوط می‌شوند.

از میان محصولات ثبت شده در بانک NPD، 131 حسگر مربوط به نوک میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) بوده و 7 محصول نیز در بخش زیست‌حسگری به ثبت رسیده است. بررسی نانومواد مورد استفاده در بخش حسگری نشان می‌دهد که نانوساختارهای آلومینیم در 64 محصول به کار رفته که رایج‌ترین نانوساختار در میان محصولات بخش حسگری است. در رتبه دوم، نانوساختارهای کروم قرار دارند.

بررسی کشورهای تولیدکننده حسگرهای ثبت شده در بانک NPD نشان می‌دهد که آمریکا با 462 محصول بیشتری سهم را در میان این محصولات به خود اختصاص داده است. در قدم بعد سوئیس قرار دارد که 202 محصول مربوط به حسگری در بانک NPD دارد. ژاپن (135)، چین (48) و بریتانیا (34) در رتبه‌های سوم تا  پنجم قرار دارند.

بررسی شرکت‌های تولیدکننده نیز نشان می‌دهد شرکت Amphenol با 206 محصول بیشترین محصول را در بانک NPD داشته و بعد از آن شرکت NanoWorld با 202 محصول قرار دارد. بررسی خواص این حسگرها نشان می‌دهد که فناوری‌نانو در 290 محصول موجب افزایش حساسیت شده , در 172 محصول فشار مورد نیاز را کاهش داده است.

لیزر را می‌توان یکی از ابزارهای رایج در صنایع مختلف دانست که کاربردهای متنوعی دارد. به دلیل وسعت دامنه کاربرد، بازار این حوزه در حال گسترش بوده به طوری که رشد 5.2 درصدی برای لیزر بین سال‌های 2017 تا 2022 پیش‌بینی می‌شود. البته عامل اصلی رشد این بازار تنها تقاضا برای صنعت الکترونیک نیست و بخش‌هایی نظیر سلامت و تولید نانوابزارها نیز از عوامل تسریع کننده رشد بازار لیزر است.

نظرات
RELOAD