بازخورد شما
لطفا صبر نمایید ...

۱۳۹۷/۰۲/۰۲

تیا، شبکه نوآوری ژاپن برای بهره‌مندی از فناوری‌نانو

ژاپن مرکزی به نام تیا (TIA) را از سال 2009 برای توسعه فناوری‌های نوین به ویژه فناوری‌نانو راه‌اندازی کرده است. تحقیقات مرز دانش، توسعه فناوری‌های جدید و آموزش نیروی انسانی متخصص از جمله اهداف این مرکز است.

تیا (TIA) یکی از مراکز نوآوری کشور ژاپن است که با همکاری 5 موسسه مختلف این کشور در شهر سوکوبا راه‌اندازی شده است. برای مدیریت این مرکز، از این 5 موسسه و همچنین فدراسیون کسب و کار ژاپن کمک گرفته می‌شود. این مراکز عبارتند از موسسه ملی علوم و مواد صنعتی پیشرفته (AIST)، موسسه ملی عوم مواد (NIMS)، دانشگاه سوکوبا، سازمان تحقیقات انرژی‌های شتاب‌داده شده (KEK) و دانشگاه توکیو.

 از سال 2009 که این مرکز راه‌اندازی شده، روی پروژه‌های تحقیقاتی مختلف کار کرده که تمامی آنها با همکاری مشترک شرکت های خصوصی، دانشگاه‌ها و سازمان‌های دولتی انجام شده است. فناوری‌نانو یکی از اولویت‌های اصلی این مرکز است.

این مرکز برنامه‌های تحقیقاتی خود را در چند فاز مختلف تعریف کرده است که فاز اول از سال 2009 آغاز شده است. فاز دوم این برنامه از سال 2015 کلید خورد و هدف از آن تجاری‌سازی فناوری‌نانو است. این مرکز 5 اصل بنیادی را در راس برنامه‌های خود قرار داده است:

 

1-  ایجاد ارزش جهانی: از فناوری‌نانو برای بهبود کسب و کار در ژاپن استفاده شده و با نوآوری محصولات جدیدی به بازار عرضه شود.

2- همه با هم در یک جهت: برای ایجاد پلتفورمی عمومی باید محققان دانشگاهی، صنعتی و دولتی با هم همکاری کرده و با قرار گرفتن در یک مسیر با سمت و سوی مشخص، بر چالش‌ها فائق آیند.

3- چرخه مثبت/مستقل: چنین چرخه‌ای برای ایجاد زیرساخت عمومی به منظور افزایش رقابت‌پذیر کردن صنعت ژاپن ضروری است.

4- شبکه برد-برد: باید همکاری‌ها به گونه‌ای شکل گیرد که شبکه‌های تحقیقات داخلی و بین‌المللی گسترش یابد.

5- آموزش نسل جدید دانشمندان و مهندسان: چنین آموزشی برای ایجاد نوآوری در بخش کسب و کار ضروری است.

 

این مرکز روی حوزه‌های نانوالکترونیک، MEMS، فناوری‌نانوسبز، نانولوله‌های کربنی و تجهیزات کوانتومی متمرکز است. در بخش نانولوله‌های کربنی، این مرکز به دنبال تولید انبوه این ماده بود و در نهایت از این نانولوله‌ها در ساخت مواد کامپوزیتی استفاده خواهد کرد. این مرکز دارای زیرساخت لازم برای تولید نانولوله‌های کربنی تک جداره با خلوص بالا بوده به طوری که کارایی آن نسبت به روش‌های رایج چندین برابر بیشتر است. یکی از هسته‌های تحقیقاتی این مرکز در بخش نانولوله‌های کربنی، استفاده از آن برای بهبود خواص مواد نظیر افزایش استحکام فولاد، افزایش هدایت گرمایی در مس و کاهش دانسیته در آلومینیوم است.

 در بخش نانوالکترونیک، تحقیقات روی ارائه نسل جدیدی از فناوری متمرکز بوده که برای این منظور، زیرساخت‌های تحقیقاتی مناسبی تدارک دیده شده است. رشد کاربید سیلیکون و استفاده از آن برای توسعه فناوری‌ نیمه‌هادی از جمله اولویت‌های این مرکز در بخش نانوالکترونیک است. در حوزه MEMS، ساخت حسگرهای کوچک و حساس به عنوان یکی از اهداف اصلی به شمار می‌رود.

این مرکز تلاش دارد تا فناوری‌های سبز را در کشور ژاپن توسعه دهد از این روی در بخش انرژی و محیط‌زیست پروژه‌های مختلف تعریف شده است. باتری‌های حالت جامد قابل شارژ، باتری‌های هوا-لیتیم و پیل‌های خورشیدی از جمله فناوری‌های این مرکز در این راستا بوده و از همکاری با صنعت و دانشگاه نیز برای ارتقاء این نوع فناوری‌ها بهره‌مند است.

تامین نیروی انسانی مورد نیاز در حوزه فناوری‌نانو، از دیگر وظایف این مرکز است به همین منظور تجهیزات و امکانات ویژه‌ای در این مرکز لحاظ شده است تا بتوان نیروی متخصص برای استفاده در صنایع ژاپن تربیت کرد.

نظرات
RELOAD