بازخورد شما
لطفا صبر نمایید ...

۱۳۹۷/۰۳/۱۳

حسگری و هوشمندسازی در مسیر تجاری‌سازی اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء نیازمند حسگر و هوشمندسازی است، از این رو بخشی از روند تحقیقات در مراکز تحقیقاتی به سوی توسعه فناوری حسگری و هوشمندسازی روانه شده است. در این میان، شرکت‌ها نیز برای بهره‌برداری از بازار این حوزه به دنبال تجاری‌سازی فناوری‌های مرتبط با حسگری و هوشمندسازی بوده و برخی از محصولات این حوزه نیز به بازار عرضه شده است.

اینترنت اشیاء یکی از موضوعات داغ تحقیقاتی در جهان است به طوری که بسیاری از محققان به سوی فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم برای توسعه این فناوری جذب شده‌اند. یکی از اساسی‌ترین نیازها در بخش اینترنت اشیاء، ساخت حسگرهای کوچک برای استفاده در تمام ابزارها و اشیاء اطراف است به طوری که سایت فوربس اخیرا بازار اینترنت اشیاء را در سال 2020 بالغ بر 267 میلیارد دلار تخمین زده است [1] و بازار حسگرهای مورد استفاده در اینترنت اشیاء نیز  17.8 میلیارد دلار از سوی موسسه تحقیقات بازار زایون برآورد شده است [2].

بررسی فعالیت‌های شرکت‌ها و موسسه‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد که حسگرهای مورد استفاده در اینترنت اشیاء به سرعت در حال توسعه بوده و برخی از این حسگرها به مرحله تجاری‌سازی رسیده‌اند. اخیرا شرکت ترانس‌اوربان که در بخش حمل و نقل و جاده در استرالیا فعالیت دارد، سفارش ساخت نانوحسگرهایی را به شرکت ایمیجینگ داده است که روی کف جاده‌ها می‌گیرند تا اطلاعات ترافیکی را مخابره کنند. این نانوحسگرها پتانسیل تولید انرژی را نیز دارند. پیش از این شرکت ایمیجینگ اقدام به ساخت نانوپوشش‌هایی برای صنعت نساجی کرده بود تا سطح الیاف را با نانوپوشش بپوشاند. انجام این پروژه گام دیگری به سوی توسعه حسگرهای بزرگ به‌منظور استفاده در اینترنت اشیاء است. این نوع حسگرها قادراند تا به‌صورت دائمی اطلاعات را از اجسام مختلف دریافت و مخابره کنند. در آینده نزدیک این نانوحسگرها به بخشی از سامانه‌های نگه‌داری جاده‌ها تبدیل می‌شود [3]. البته این تنها پروژه‌ ساخت جاده‌ هوشمند نیست بلکه روسیه نیز به دنبال استفاده از فناوری‌نانو و هوشمند‌سازی برای جام‌جهانی 2018 است. روس‌ها اخیرا با استفاده از نانولوله‌های کربنی، راهبردی برای ساخت آسفالت‌های هوشمند ارائه کرده‌اند در صورت ترک‌خوردن و آسیب دیدن آسفالت‌ جاده، نانولوله‌ها می‌توانند این آسیب را ترمیم کنند [4]. کشورهای چین و هلند نیز به دنبال استفاده از نانوالیاف فلزی برای ایجاد خاصیت خودترمیمی در جاده‌ها هستند.

نانوالیاف کاربرد وسیعی در اینترنت اشیاء دارند به طوری که هم در تولید انرژی و ذخیره‌سازی و هم هدایت آن (به منظور استخراج اطلاعات یا الکتریسیته از اشیاء) می‌توان از این الیاف استفاده کرد. اخیرا محققانی از کره جنوبی، چین و آمریکا الیافی ساختند که قادر به تولید الکتریسیته است. این الیاف که تویسترون نامیده می‌شود، هنگام خم شدن یا کشیده شدن، الکتریسیته تولید می‌کنند. از این الیاف برای بافت لباس‌هایی استفاده می‌شود که قادر به رصد شرایط بدن نظیر میزان تنفس هستند؛ بدون این که انرژی مورد نیاز خود را از بیرون تأمین کنند. چنین الیافی برای تولید لباس‌های هوشمند در عصر اینترنت اشیاء بسیار ایده‌آل است [5]. استفاده از نانوالیاف برای هوشمند‌سازی تنها به البسه محدود نمی شود بلکه در وسایل داخل منزل نیز پتانسیل استفاده دارد. شرکت نیوزلندی کیوی فرنیچر موفق به تولید نانوالیافی شده که قابلیت جذب امواج صوتی را دارد؛ که می‌تواند برای تولید مبلمان جاذب صدا مناسب باشد. این شرکت به صورت ویژه روی فناوری‌های مرتبط با اینترنت اشیاء فعالیت می‌کند تا با استفاده از نانوالیاف بتوانند ویژگی‌های مبلمان مورد استفاده در منازل را تحت کنترل مصرف‌کننده در آورد [6].

بنابراین می‌توان گفت که بسیاری از شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی با رویکرد تامین نیاز آینده اینترنت اشیاء اقدام به توسعه فناوری در بخش حسگری می‌کنند. یکی از دغدغه‌های این مسیر نیز کوچک‌تر سازی قطعات الکترونیکی است  به طوری که بتوان دستورالعمل‌های استاندارد مربوط به اینترنت اشیاء را در تراشه‌های بسیار کوچک جا دارد [7].

 

منبع:

[1] Internet Of Things Market To Reach $267B By 2020

[2] Global IoT Sensors Market Expected to Reach USD 17.81 Billion by 2020

[3] IoT For Traffic: Transurban Backs Development Of ‘Smart’ Roads

[4] Russian Scientists Create Material for Self-Healing Roads

[5] Twistron, a high-tech yarn, can generate electricity when twisted or stretched

[6] Kiwi company leading the world with nano tech development

[7] GLOBALFOUNDRIES and VeriSilicon To Enable Single-Chip Solution for Next-Gen IoT Networks

نظرات
RELOAD