بازخورد شما
لطفا صبر نمایید ...

۱۳۹۷/۰۵/۱۳

نانوذرات TiO2 و SiO2 پرکاربردترین نانومواد در محصولات صنعت ساختمان

بررسی‌های اخیر بانک اطلاعات محصولات فناوری‌نانو (NPD) نشان می‌دهد TiO2 و SiO2 پرکاربردترین نانومواد مورد استفاده در نانومحصولات صنعت ساختمان بوده‌اند.

صنعت ساخت و ساز با توجه به نیاز خود به مواد مستحکم، با دوام و کارایی بالا از مصرف کنندگان مهم مواد نانو ساختار به شمار می رود. به همین دلیل است که فناوری نانو تقریبا در تمام بخشهای ساختمان شامل اسکلت، نما، سیستمهای ساختمانی و طراحی داخلی نفوذ کرده است.

اخیرا مطالعه‌ای روی نانومحصولات بانک NPD در صنعت ساختمان انجام شده است که نشان می‌دهد تا ابتدای ژانویه 2018 میلادی، 600 محصول در حوزه صنعت ساخت و ساز توسط 227 شرکت تولیدی از 31 کشور مختلف به ثبت رسیده است. مواد ساخت بدنه و اسکلت، مصالح ساختمانی، رنگ ها، پوشش ها و مواد شیمیایی مورد استفاده در بخشهای مختلف محصولات ساختمانی از جمله حوزه های صنعتی هستند که توسط بانک NPD رصد شده اند.

بررسی این محصولات نشان می‌دهد که نانوساختارهای دی اکسید تیتانیم، دی اکسید سیلیسیم، نقره، گرافن، نانولوله کربنی، نانوذرات لیتیم، اکسید آلومینیم، هیدرات سیلیکات کلسیم، نیترید بور، سیلیکون، کربنات کلسیم، اکسید روی، فسفات آلومینیم در آنها به کار رفته است.

نانوذرات دی اکسید تیتانیم (TiO2) به عنوان پرکاربرد ترین نانوماده در 109 مورد از برندهای صنعت ساخت و ساز بکار رفته اند. این ماده فتوکاتالیست قابلیت خوبی در ایجاد طیف وسیعی از خواص مانند خودتمیزشوندگی، آنتی باکتریال، آبگریزی، اطفای حریق، مقاومت در برابر آلودگی، رشد جلبک و قارچ، مواد شیمیایی مانند اسید و باز، اثر انگشت و خوردگی دارد. پوشش های حاوی نانوذرات تیتانیا قابلیت بالایی در چسبندگی به سطح داشته و استحکام مکانیکی مناسبی در برابر خط و خش و سایش دارند. 70 شرکت رصد شده از نانوذرات تیتانیا در محصولات خود استفاده کرده اند. کشورهای ایالات متحده، آلمان، چین و اسپانیا عمده مصرف کننده این نانوماده در محصولات صنعت ساخت و ساز خود بوده اند.

دی اکسید سیلیسیم (SiO2) در 271 محصول ثبت شده در NPD گزارش شده اند اما در حوزه صنعت ساخت و ساز تنها در 89 محصول گزارش شده است. برندهایی از زیرصنایع مصالح ساختمانی، رنگ ها، پوشش ها، مواد شیمیایی و مواد ساخت بدنه ساختمان در بانک محصولات ثبت شده اند. کفپوش، بتن، سیمان، لوله، شیشه، محلول و پوشش از جمله انواع محصولاتی است. آلمان، ایالات متحده، اسپانیا و ایران عمده مصرف کنندگان نانوذرات دی اکسید سیلیسیم در محصولات صنعت ساختمان هستند. این نانوذرات خواص مختلفی در محصولات ایجاد می کنند. نانوذرات دی اکسید سیلیسیم طیف وسیعی از خواص مانند آبگریزی، خودتمیزشوندگی، مقاومت در برابر آلودگی، رشد جلبک و قارچ، مواد شیمیایی مانند اسید و باز، اثر انگشت و خوردگی دارند.

نانوذرات نقره (Ag)، سومین نانوماده پرکاربرد در این صنعت است. مهمترین ویژگی نانوذرات نقره خاصیت آنتی باکتریال بوده که تقریبا در تمامی محصولات حاوی این ماده دیده می شود. این نانوذرات در 860 محصول از کل برندهای ثبت شده در بانک و 41 محصول صنعت ساخت و ساز گزارش شده اند. کفپوش، رنگ و محلول های آنتی باکتریال مهمترین محصولات حاوی نانوذرات نقره هستند. ایالات متحده، آلمان، چین و کره جنوبی مهمترین مصرف کنندگان نانوذرات نقره در محصولات صنعت ساخت و ساز هستند.

نظرات
RELOAD