بازخورد شما
لطفا صبر نمایید ...

۱۳۹۷/۰۶/۰۱

ورود استارت‌آپ‌ها به حوزه نانوحسگرهای پایش آب

بازار نانوحسگرهای پایش آب در حال رشد بوده و سهم این نانوحسگرها از کل بازار نانوحسگرها تقریبا 30 درصد است. این حوزه برای ورود شرکت‌های نوپا بسیار جذاب بوده و در حال حاضر استارت‌آپ‌های متعددی نیز برای تجاری‌سازی این فناوری تاسیس شده‌اند.

آب را می‌توان یک موضوع جهانی دانست که کمبود آن در حال تبدیل شدن به مسئله‌ای حیاتی در سراسر این کره‌خاکی است. در کنار موضوعاتی نظیر توسعه روش‌های تصفیه آب یا ارائه روش‌های کاهش مصرف، راهبردهایی نیز برای پایش وضعیت آب وجود دارد که به دلیل اهمیت زیاد این موضوع، نظر بسیاری از شرکت‌ها به سوی بازار پایش سلامت آب و حسگرهای سنجش وضعیت آب جلب شده است.

در حال حاضر فناوری‌نانو در حال توسعه این بازار است به‌طوری که محصولات مبتنی بر فناوری‌نانو، بازار 2 میلیارد دلار در سال را در حوزه فناوری‌های مرتبط با آب دارند. نانوکاتالیست‌ها و نانوحسگرها از مهمترین بخش‌های فناوری‌نانو در این حوزه هستند. لازم به ذکر است که کل بازار نانوحسگرها در جهان در حدود 20 میلیون دلار است که نانوحسگرهای پایش آب سهم 6 تا 7 میلیون دلاری از این بازار را دارند که تقریبا 30 درصد از کل بازار نانوحسگرها را شامل می‌شود. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که بازار نانوحسگرها تا سال 2021 از مرز 1200 میلیون دلار خواهد گذشت که سهم نانوحسگرهای پایش آب در حدود 200 میلیون دلار پیش‌بینی می‌شود.

شرکت‌های متعددی در این حوزه فعالیت دارند که برای پایش عوامل مختلفی، اقدام به تولید حسگر می‌کنند. کیفیت آب یکی از پارامترهای مهم برای پایش مستمر است. نانوحسگرهای پایش pH، نانوحسگرهای پایش اکسیژن آب، نانوحسگرهای پایش آلودگی میکروبی، نانوحسگرها پایش یون‌های فسفات و نیترات، نانوحسگرهای تعیین آفت‌کش و حشره‌کش در آب و همچنین نانوحسگرهای تعیین کننده میزان سختی آب از جمله موضوعات جذاب برای شرکت‌ها در این حوزه هستند.

در این میان نشست آب و هدر رفتن آن نیز به عنوان موضوعی مهمی تلقی می‌شود. اخیرا محققان با استفاده از نانولوله‌های کربنی اقدام به تولید حسگری کردند که قادر به شناسایی نشست آب از لوله‌های انتقال است. چنین حسگری می‌تواند میزان هدر رفت آب را به‌صورت دائمی رصد کند.

تولید حسگرهایی که به‌صورت زنده و دائمی فعالیت پایش آب را انجام دهند برای بسیاری از شرکت‌های این حوزه، هدف جالب توجه تلقی می‌شود. اخیرا دانشگاه ویکونسین میلواکی اقدام به تاسیس شرکتی به نام نانوافیکس ساینس کرده تا فناوری ساخت حسگر پایش دائمی آلودگی آب را تجاری‌سازی کنند. با استفاده از این پلتفورم فناوری می‌توان باکتری‌ها، نیترات، فسفات و فلزات سنگین را در آب شناسایی کرد. در این فناوری از نانوورق‌های گرافن استفاده شده است که در صورت برخورد ماده‌ای با آن، هدایت الکتریکی نانوورق تغییر می‌کند. تغییر هدایت الکتریکی گرافن کاملا متناسب با غلظت ماده است بنابراین با اندازه‌گیری مقدار تغییر هدایت می‌تواند غلظت ماده مورد نظر در آب را تعیین کرد. در این حسگر از ترانزیستورهای اثرمیدان و اکسید گرافن احیاء شده استفاده شده است. در صورت وجود فلزات سنگین در آب، این فلزات به سطح گرافن احیاء شده آمده و به آن متصل می شوند که این کار میزان مقاومت گرافن احیاء شده را دستخوش تغییر می‌کند. چندی پیش نیز بنیاد ملی علم بودجه‌ای 1.5 میلیون دلاری برای تولید حسگر پایش آب اختصاص داد. این بودجه به دانشگاه ویسکونسین میلواکی اختصاص داده شده تا با راه‌اندازی یک شرکت خصوصی اقدام به توسعه این فناوری کند.

در مجموع حوزه نانوحسگرهای پایش آب، برای سرمایه‌گذاری شرکت‌ها موضوعی جذاب بوده و از نقطه نظر بازار نیز آینده بسیار خوبی برای آن پیش‌بینی می‌شود.

نظرات
RELOAD